Archiwum

Google szyfruje wejścia z wyników organicznych zalogowanych użytkowników

2011-11-18

Zapewne wszystkie osoby korzystające ze statystyk Google Analytiks zauważyły słowo kluczowe „(not provided)”, które pojawiło się pod koniec poprzedniego miesiąca. Jest to związane z wprowadzeniem szyfrowania wyników wyszukiwania przez Google. Już od dawna użytkownicy Google mogli włączyć opcjonalnie szyfrowanie wyników, jednak w ostatnim czasie największa wyszukiwarka na świecie zastosowała szyfrowanie wyników dla wszystkich zalogowanych do swojego konta.

Takie postępowanie pozbawia bardzo cennego narzędzia właścicieli sklepów, portali oraz a może przede wszystkim pozycjonerów. Informacje o tym z jakich słów kluczowych wchodzą użytkownicy na naszą stronę stanowią bardzo cenne dane dla właścicieli stron - wiemy jak przekłada się pozycja w SERPach do odwiedzin na konkretną frazę.

Oficjalnie Google wyjaśnia, że takie zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z wyszukiwarki. Jednak co ciekawe kliki z reklam adwords będą bez problemów przekazywały informacje z jakiej frazy nastąpiło wejście. Matt Cutts wyjaśnia, że klienci korzystający z usługi muszą mieć możliwość większej kontroli nad swoimi kampaniami. Jako przykład przytacza sytuację klientów, którzy muszą być świadomi sytuacji, kiedy reklamując sieć hoteli Hilton także płacą za ruch związany ze słowem „Paris Hilton”.

 

Pocieszającym jest fakt, że liczba odwiedzin użytkowników zalogowanych, jak wyjaśnili przedstawiciele Google nie będzie większa niż 10%. Potwierdzają to statystyki wielu osób wypowiadających się między innymi na PiO – udział ruchu „not provided” waha się w granicach 1-3%.

 

Być może za jakiś czas okaże się, że w płatnych statystykach Google Analytiks Premium, kosztujących de facto 150 000 USD rocznie (link), będziemy mogli podejrzeć wszystkie słowa kluczowe z zapytań użytkowników łącznie z tymi szyfrowanymi.  

 

Krzysiek Wąs
QuatroNET Sp. z o.o.
ul. Bronowicka 90
30-091 Kraków
NIP: 677-234-76-46
REGON: 121327090

Tel. kom.:603-40-50-43

Wiadomość została wysłana